Skip to content

7 Healthy Study Snacks for Students

It is that time of semester where you foresee burning the mid-night oil. Final assessments and exams are creeping in very soon. What gets me through this period is ensuring that I have plenty of snacks to keep me hunger-free and energised to make it through the night. It is easy to have chips, biscuits and all the other ready to eat snacks at your disposal because we all have that bad habit of prioritising work over food healthy eating. How about replacing all these unhealthy snacks with guilt-free snacks? As International Students, we are not about spending money or preparation time on healthy food.

What if I convince you of possible affordable combo of healthy snack ideas to allow you to power through study sessions?

1. Carrot and celery sticks with hommus

This is a great combo to replace the chips and salsa. The crunchy veggies taste incredible with hommus dip. This nutritious snack is low-calorie, but contains essential vitamins and minerals. If you didn’t know, hommus is made from blended chickpeas.

You can find ready to eat 300 gram celery pack for $3.20 at Coles and 300 gram carrot sticks for $3.00 at Woollies. The Black Swan Hommus dip is frequently on special, right now it is only $3.00.

If you like, dip cucumber as well for added hydration.

carrot sticks, celery sticks and hommus dip

2. Dates and walnuts

This was introduced to me by my good friend, and boy, oh boy, best cure for a sweet-tooth. The sweetness of the date intertwined with the walnut crunch is a heavenly pairing. Dates are full of fibre and antioxidants, whilst contributing to other health benefits. In some religions, dates are used as a snack before a day long fasting, as the fibre keeps you full longer. Similarly, walnuts offer healthy fats, fibre, minerals, vitamins, and the list of nutrients goes on.

You can purchase a 500 gram pitted dates for as little as $1.60, while a 400 gram walnut pack would be $9.00. It looks expensive, but a 60 gram chip pack is at least $1.50, you do the maths.

dates and walnuts from coles

3. Almonds

Since we are in the topic of walnuts, I will bring in another from the nut family: Almonds. Did you know one ounce of almonds (equals to 28 almonds), contain one eighth of our protein in take? ME NEITHER! While you can have read on other health benefits for almonds, it is important to note, almonds are considered as “brain food“. According to research, quote, almonds contain “healthy levels of vitamin E which have been shown to prevent cognitive decline, boost alertness and preserve memory longer“.

A pack of 400 gram roasted or natural almonds for just $7.00.

almonds

4. Avacado toasties

Avo is one of my all time favourite fruits, so there nothing like spreading avo on a crunchy toasty. All I do is cut the avo in half, scoop the inside and mash it using a fork. Then sprinkle some salt, pepper and cumin powder and spread it over the slice of toasted bread. To make it taste better, take it one step further and add finely chopped onions, tomato and green / red capsicum and squeeze some lemon. I know, I told you how to make a guacamole, but trust me it is delicious, filling and super simple.

Avos are packed with great nutrition value consisting of 20 minerals and vitamins. Their price differs based on the supply to the market. Generally, one avocado cost between $2.00 to $3.00.

avocado on toast

5. Bowl of fruits

Could I get more obvious? This self-explanatory, you can cut up a combination of strawberries, oranges, kiwis, watermelon, apples, grapes and/or bananas. Daily recommended in take is two servings of fruits.

If you actually consider the cost of a such bowl it would be between $1.00 to $3.00, but the health benefits are immense.

bowl of fruit

6. Boiled eggs

Who doesn’t like eggs? This is so easy to prepare well in advance. Buy a carton of eggs and boil half a dozen eggs in one go. It takes less than 10 minutes and keep it stored in fridge for later. While some like to gulp down the whole egg, I like to sprinkle some salt and pepper for taste. Egg whites are a good source of protein, whilst the yolks contains vitamin B, D and minerals like zinc, iron and copper. While the heath effects of eggs are debatable in terms of cholesterol, it is advisable to limit the consumption of egg yolks to maximum of one or two a day or as recommended by a dietitian. A dozen free range eggs will cost around $3.80.

coles free range eggs

7. Yogurt bowl

I love breakfast, this is my favourite meal of the day. So I am an all-day-breakfast-kind-of-girl. You can skip this if you don’t relate.

The reason why I named this yogurt as oppose to smoothie bowl is because nobody got time for making a smoothie at mid-night. Here is the closest alternative, in bowl add yogurt, cuts up fruits and clusters. (tip – you can basically add anything you love from granola to muesli to dried fruits to seeds). 

Here is the breakdown of cost, a 1 kg yoghurt tub will range from $3.00 to $5.00, while clusters will range from $4.00 to $7.00. (My favourite brand of cluster is the Coles home-brand, berry flavour).

Eating healthy while studying

Check out these creative ideas by Buzzfeed on 17 Quick and East Power Snacks For Studying!

I really hope this article inspired you to make some healthy choices as you move in to the next few weeks and for all semesters to come.

Before I conclude this article, I want to mention a few other pointers.

  • Drink plenty of water! It will improve your metabolism, digest food well and keep you well hydrated. Buy a 2 litre water bottle, fill it up in the morning and leave it on your study desk. Make a conscious decision to finish the bottle everyday.
  • All the links I have provided are from major supermarket chains for your convenience, but you may find the same products at half the price in local shops.
  • Make smart choices – no matter how talented you are, sickness slows you down and burns a hole in your purse. Eat healthy and stay fit.

Until next time…

omaleeds View All

My name is Omalee (pronounced Oh-maa-lee) and welcome to my blog!

I started this site a couple of years ago, but I gave in to the worse habit of inconsistent posting. So here I am, two years from posting last, to hold myself accountable to regular postings. While my “real day-time job” is more serious, I really enjoy blogging as an open platform to express my thoughts on other avenues that interest me. This site consist of my personal and research driven articles exploring aspects of my life and interests.

Here is a something about me…

I am 26 year old, still discovering who I am . I mean, I am still very young, don’t you agree? I consider my self to be ambitious, independent, an animal lover, loyal and most importantly, HAPPY. I live alone in Sydney, my second home, in a 4 years long-distance relationship with my favourite person on earth, boyfriend of 8+ years. He is the genius behind this website that encouraged me to write. I love adventure. I am the type of person who will say YES and be open to all new experiences, but not value materialistic things. I can make friends and start a conversation with anyone, but I consider my self an introvert.

This is me in a nutshell…

…stick around, keep exploring the site, let me know what you love / dislike the most and where I could improve. I’d love to hear your thoughts.

Until next time…

One thought on “7 Healthy Study Snacks for Students Leave a comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: